Wiadomość

 

Doświadczenie śmierci bliskiej osoby dotyka niemal każdego człowieka. Oprócz oczywistych przeżyć natury emocjonalnej, żałobnicy mierzą się z problemem uregulowania spraw majątkowych zmarłego. Dziedziczenie spadku wiąże się z wieloma formalnościami i wymaga szczególnej ostrożności spadkobierców, a najlepiej – profesjonalnego wsparcia.

 

Podstawowy problem, który należy rozwiązać w pierwszej kolejności to kwestia dziedziczenia długów – przekonuje nasz rozmówca z Kancelarii Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A. Z punktu widzenia spadkobiercy w dużej mierze tę kwestię rozwiązuje nowelizacja z października 2015 roku, w myśl której brak złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ustawowym terminie oznacza, że spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza, a zatem z ograniczeniem odpowiedzialności za długi zmarłego.

 

Nabycie spadku

W najprostszych sytuacjach nabycie spadku, a więc formalne nabycie prawa własności do dziedziczonych dóbr, odbywa się na 2 sposoby: uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza lub uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku na drodze postępowania sądowego. Zwykle jednak sprawy spadkowe są znacznie bardziej skomplikowane i wymagają długofalowej współpracy z prawnikiem.

 

Spadek a zachowek

Kiedy majątek jest dziedziczony przez kilka osób, zazwyczaj dochodzi do sporów. Jeżeli osoba ustawowo uprawniona do dziedziczenia nie została uwzględniona w testamencie, należy jej się zachowek, czyli ułamek wartości udziału spadkowego, który by jej przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Do spłaty zachowku zobowiązani są zazwyczaj spadkobiercy. Ci z kolei nie są z reguły chętni do wypłacania zachowku, toteż wyegzekwowanie tej kwoty wymaga wejścia na drogę sądową.

 

Odzyskanie swojej części spadku

Podejmując próby odzyskania zachowku, warto od razu sięgnąć po pomoc kancelarii prawnej. Wybierając adwokata lub radcę prawnego, którzy będą reprezentowali nas w postępowaniu, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w sprawach cywilnych. Dobry prawnik w jasny sposób wyjaśni nam przebieg całego postępowania i udzieli wszelkich informacji dotyczących dokumentów, które będą potrzebne podczas dochodzenia prawa do części spadku.