Wiadomość

Napaść na tle seksualnym to niezwykle przykre zdarzenie, z którym spotykają się przede wszystkim kobiety.


Choć trudno przejść nad nim do porządku dziennego, to nie powinno się z nim ukrywać. Jeżeli doszło do niego na terenie Wielkiej Brytanii, warto skorzystać z pomocy oferowanej przez jedną z wielu wyspecjalizowanych w tym celu instytucji.

 

 

 

Problem społeczny

Brytyjska policja odnotowuje rocznie średnio ok. 50 tys. napaści na tle seksualnym, lecz są to mocno zaniżone statystki, ponieważ większość tego typu przestępstw nie zostaje zgłoszona.

Szacuje się, że zaledwie jedna na dziesięć ofiar gwałtu i przemocy seksualnej informuje o tym stróżów prawa. Problem jest więc ogromny i trudno z nim skutecznie walczyć, dlatego w Wielkiej Brytanii istnieje wiele rozmaitych organizacji zapewniających kompleksową pomoc dla ofiar napaści na tle seksualnym. Gdzie można szukać wsparcia?

Sexual Assault Referral Centres

Podstawową instytucją stworzoną z myślą o świadczeniu kompleksowej pomocy osobom poszkodowanym w napaści seksualnej jest Sexual Assault Referral Centre (SARC), której oddziały znajdują się w większych miastach Wielkiej Brytanii.

Ta charytatywna, całkowicie darmowa organizacja zapewnia wsparcie medyczne i psychiczne, gwarantując najwyższy poziom dyrekcji i traktując ofiarę w sposób partnerski.

Aby skorzystać z pomocy SARC, nie trzeba zgłaszać napaści seksualnej na policję – pracownicy instytucji do niczego nie przymuszają i zachowują się wyrozumiale. To ofiara decyduje, jakie kroki podejmie i jakiego typu pomoc chce otrzymać.

Placówki SARC działają całą dobę. Za ich pośrednictwem można zgłosić przemoc seksualną na policję, przy pełnej dyskrecji i bez obaw o jakiekolwiek nieprzyjemności. Wykwalifikowany personel pracujący w jednostkach SARC ma za zadanie przywrócić ofierze godność i poczucie własnej wartości, pomagając w powrocie do normalnego życia. Jeżeli ofiara nie chce rozmawiać z terapeutą w cztery oczy, może zadzwonić pod numer danej placówki SARC i uzyskać poradę dotyczącą tego, jakie działania najlepiej podjąć.

Jednostki SARC funkcjonują we współpracy z placówkami brytyjskiej służby zdrowia, dzięki czemu są w stanie zagwarantować natychmiastową pomoc medyczną. Dostępne są specjalistyczne leki przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową oraz odpowiednia antykoncepcja.

Lekarz i policja

Jeżeli chcesz zgłosić zdarzenie na policji, jak najszybciej wykonaj obdukcję w najbliższej placówce medycznej lub w placówce SARC. Choć obdukcja nie jest wymaga, to może dostarczyć dowodów pozwalających na obciążenie sprawcy.

Staraj się nie myć ani nie zmienić swojego ubrania po napaści seksualnej, gdyż w ten sposób może dojść do zniszczenia dowodów. Pamiętaj, że podczas badania masz zapewnioną pełną dyskrecję i profesjonalizm lekarza, ponieważ jest ono wykonywane przez personel medyczny należycie wyszkolony pod tym kątem. Przygotuj się na pobranie próbek i wymazów z włosów, skóry bądź miejsc intymnych.

Z kolei podczas wizyty na komisariacie, w trakcie rozmowy z odpowiednio przeszkolonymi policjantami, którzy wiedzą, jak postępować w przypadku przemocy seksualnej, należy złożyć dokładne zeznania i opowiedzieć o całym zdarzeniu. Jeżeli jakieś szczegóły z napaści są zbyt bolesne, można się spodziewać dyskrecji i poszanowania ze strony funkcjonariuszy.

Złożywszy zeznania, policjanci sporządzają raport i przekazują go do prokuratury, która podejmuje decyzję, czy zgłaszać sprawę do sądu.

Inne organizacje

Inną, niezależną organizacją oferującą bezpłatną pomoc dla ofiar przemocy seksualnej jest Independent Sexual Violence Advisors (ISVAs). Działający w jej ramach wolontariusze służą wsparciem w kontaktach z policją i systemem sprawiedliwości. Mogą występować w imieniu osoby poszkodowanej przed sądem i w trakcie rozmów z funkcjonariuszami policji.

Ponadto w każdym regionie Anglii i Walii działają jednostki organizacji zwanej The Rape Crisis. Istnieje też wiele lokalnych instytucji zajmujących się wsparciem dla ofiar przemocy seksualnej w Wielkiej Brytanii, których adresy i numery telefonów można znaleźć w Internecie.

Źródło: Odszkodowanie w UK